Post 23 kwi 2010, o 19:54

Konferencja "Smak i historia" (Toruń 28-30.09.2010)

Konferencja „Smak i historia. Metodologia, źródła, perspektywy”

Fenomen zainteresowania tematyką kulinarną w kulturze współczesnej nadaje nowy sens historycznej i humanistycznej refleksji nad kuchnią i wyżywieniem. Mimo dużej liczby publikacji i konferencji polskie badania na ten temat są często tematyką marginalną nawet dla podejmujących je naukowców.

Ujęcia historyczne, najczęściej nieświadomie, ujmują problematykę wyżywienia jako część nieokreślonego „życia codziennego”, rzadziej nawiązują do modernistycznych programów z lat 70. XX w. ogłoszonych (i zakończonych) na łamach „Annales”. Większość tych prób ignoruje rozwój badań nad wyżywieniem od lat 80. i 90. XX w., który doprowadził do powstania odrębnej subdyscypliny badawczej.

Celem konferencji jest próba uporządkowania podejmowanych inicjatyw badawczych przez przedstawienie metodologii i planów badawczych w kontekście doświadczeń innych historiografii, innych nauk humanistycznych, nauk o żywieniu oraz potrzeb i oczekiwań praktyków i profesjonalistów z dziedziny gastronomii, turystyki kulinarnej i producentów żywności. Organizatorzy chcą m. in. określić rolę historyków w procesie dokumentowania, przywracania i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulinarnego oraz ich możliwy wkład w rozwój programów produktów tradycyjnych i regionalnych.

Nie chodzi więc nam o przedstawianie szczegółowych studiów przypadków i przyczynków, ale o konfrontację różnych wrażliwości badawczych, wzajemnych oczekiwań i możliwości współpracy.

Główne zadania, jakie sobie stawiamy, dotyczą zdefiniowania najważniejszych celów i problemów badawczych, przedstawienia historiografii, metodologii, typów źródeł i możliwości ich wykorzystania. Interesują nas badania nad tematykę kuchni i wyżywienia podejmowane także przez archeologów, antropologów, etnologów, historyków sztuki, literatury, socjologów i innych badaczy. Ważnym zadaniem jest tu określenie możliwości współpracy wbrew tradycyjnym podziałom akademickim, biorąc za punkt wyjścia wspólnotę zainteresowań i przedmiotu badań.

Prosimy o zgłaszanie propozycji referatów w formie abstraktów nie przekraczających 3000 znaków. W abstraktach, oprócz wyjaśnienia tematu proponowanego referatu, prosimy o podanie specjalności badawczych, dotychczasowych publikacji na temat kuchni i wyżywienia, określenie problemów, jakie zgłaszający podejmuje się rozwiązać i przedstawienie roboczych tez referatu. Abstrakty prosimy przesyłać do dnia 15 maja 2010 r. na adres sekretarzy konferencji. Komitet Naukowy konferencji dokona wyboru referatów biorąc pod uwagę ich zgodność z tematyką sesji oryginalność i nowatorstwo ujęcia

Konferencja „Smak i historia. Metodologia, źródła, perspektywy”, odbywać się będzie w Toruniu w dniach 28-30 września 2010 r.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia (Stacja Naukowa Polskiego Towarzystwa Historycznego)

Referentom organizatorzy zapewnią koszty pobytu i wyżywienia, nie będą natomiast zwracane koszty podróży.

Zapraszają:

dr hab. Jarosław Dumanowski
Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu

dr hab. Michał Kopczyński
Muzeum Historii Polski

Sekretarze konferencji:
mgr Aleksandra Kleśta-Nawrocka
e-mail: olaklesta( @ )tlen.pl

mgr Magdalena Spychaj
e-mail: magdas85( @) o2.pl