Post 7 maja 2010, o 14:22

Kwiaty i banany - film i debata (W-wa 08.05.2010)

Kwiaty i banany - wysoki koszt niskich cen

Warszawa, Kinoteka
Sobota, 8.05.2010, po projekcji filmu Banany!, początek filmu o godz. 19.00

Film: Banany!
Reżyseria: Fredrik Gertten
Szwecja 2009
80 min

* Po filmie Amnesty International zaprasza na debatę z udziałem reżysera oraz zaproszonych gości.
* Zapraszamy na inne filmy w konkursie o Nagrodę Amnesty International .

W tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu wypada 8 maja. Jak co roku, festiwal Planete Doc Review zaprasza z tej okazji na debatę, którą przygotowało Amnesty International.

Od kilkudziesięciu lat wielkie międzynarodowe korporacje eksploatują surowce naturalne w krajach Globalnego Południa uzyskując z tego krociowe zyski. Z drugiej strony, mimo że kraje te posiadają bogate złoża surowców mineralnych, standardy życia, zdrowia i edukacji, są tam najniższe na świecie. Działalność korporacji często łączy się z brutalnym łamaniem praw człowieka i wpędza ludzi w ubóstwo. Wówczas okazuje się, że nie istnieją żadne skuteczne środki, które pozwoliłyby zmusić korporacje do ponoszenia odpowiedzialności za swoje działania lub zapewniłyby pokrzywdzonym zadośćuczynienie.

Jaki jest wpływ międzynarodowych korporacji na sytuację w krajach Południa? Jak miejscowa ludność walczy z korporacjami o swoje prawa? W jaki sposób międzynarodowe korporacje mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i niszczenie środowiska naturalnego? Co możemy zrobić my – konsumenci z krajów Północy, aby powstrzymać negatywne działania korporacji?
Jeśli interesują Was odpowiedzi na powyższe pytania, serdecznie zapraszamy do udziału w debacie, podczas której zastanowimy nad skutkami działań międzynarodowych korporacji. Wezmą w niej udział:

Prelegenci:

  • Frederik Gertten, reżyser filmu Banany!,
  • Ton van Zantvoort, reżyser filmu Biznes kwitnie,
  • Simon Chambers, reżyser filmu Kowboje z Indii,
oraz zaproszeni goście:

  • Adam Leszczyński, publicysta i dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który zajmuje się m.in. tematyką Globalnego Południa oraz kwestiami pomocy rozwojowej,
  • Katarzyna Szymielewicz, prawniczka, przedstawicielka Międzynarodowej Komisji Prawników, która zajmuje się m.in. kwestią prawnej odpowiedzialności międzynarodowych korporacji.

Moderatorem debaty będzie Aleksandra Minkiewicz, Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska.

Języki debaty: polski i angielski.

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.