Post 7 lut 2009, o 08:41

USA: sąd oskarża o poważne przestępstwa na fermie

W USA sąd postawił 19 oskarżeń o okrucieństwo wobec zwierząt dla trzech byłych pracowników firmy Aviagen Turkeys, Inc. Co więcej, 11 spośród tych zarzutów to oskarżenia o poważne przestępstwa. Jest to pierwszy przypadek w historii USA, gdy pracownicy fermy hodowli przemysłowej zostali oskarżeni o poważne przestępstwa polegające na okrucieństwie wobec drobiu (takie przypadki były dotychczas traktowane najwyżej jako występek). Każde z oskarżeń może skutkować karą pozbawienia wolności do 5 lat i grzywną do 5 tys. dolarów. Te oskarżenia są efektem tajnego śledztwa PETA na jednej z ferm firmy Aviagen w stanie Wirginia Zachodnia. Materiał filmowy ze śledztwa przedstawia pracowników, którzy deptali i kopali ptaki, a także zabijali je w bardzo okrutny sposób.

Firma Aviagen Turkeys Inc. zwolniła trzech oskarżonych pracowników w listopadzie. Rzecznik firmy twierdzi, że firma stosuje odpowiednie procedury dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt i współpracuje z organami ścigania. Rzecznik Państwowej Federacji Hodowców Indyków uważa, że był to jednostkowy przypadek. Według informacji PETA firma nadal zatrudnia osoby, które stosowały okrucieństwo.

W 2004 roku PETA przeprowadziła podobne śledztwo w firmie Pilgrim's Pride. Firma zwolniła 11 pracowników, ale żaden z nich nie poniósł odpowiedzialności karnej.

Tym razem oskarżenia postawił niezależny sąd, a nie tylko jedna z organizacji ochrony zwierząt, które są często posądzane o manipulacje i naciąganie faktów. To wszystko działo się w kraju, który powszechnie uznaje się za cywilizowany. W kraju, gdzie na pewno istnieją przepisy nakazujące humanitarne traktowanie zwierząt w rzeźniach i na fermach (o ile w ogóle można mówić o humanitarnym zabijaniu). Gdyby nie śledztwo PETA, prawdopodobnie ten proceder trwałby bez przeszkód do dziś. Jak widać, okrucieństwo może zdarzyć się w praktycznie każdym kraju na świecie, niezależnie od obowiązującego prawa. Ten przykład powinien dać wiele do myślenia każdemu, kto ze spokojnym sumieniem je mięso, mając pełne przekonanie, że prawo gwarantuje humanitarne traktowanie zwierząt.

Źródła:
Ex-turkey farm workers indicted on abuse charges (Associated Press)
Indictments Are First Felony Charges for Abuse of Factory-Farmed Birds (PETA)