Post 15 lis 2010, o 21:51

Najlepszy przyjaciel człowieka

"Najlepszy przyjaciel człowieka"
Reese Halter / Daily Telegraph
po polsku na onet.pl

przyjaźń, khm, fragmenty:
Od kilku lat prasa bije na trwogę nad losem pszczoły miodnej. Przede wszystkim za sprawą tajemniczego zjawiska znanego jako zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej liczba rojów spada, co ma zgubne skutki dla całego gatunku i dla naszego rolnictwa. Roje w Anglii giną szybciej niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju. W ciągu ostatnich 20 lat wymarła ponad połowa.

Niedawna wiadomość, że produkcja miodu w Wielkiej Brytanii gwałtownie rośnie, gdyż pszczelarze-amatorzy pośpieszyli na pomoc pszczole miodnej tworząc własne roje, jest zatem wyjątkowo pocieszająca. Pszczoła miodna stanowi bowiem nie tylko kluczowy element systemu zapylania – jest też cudem natury, nie wspominając o tym, że to jedno z najbardziej wyrafinowanych stworzeń na naszej planecie.(...)
Pszczoły istnieją od jakichś 110 mln lat, ale dopiero parę tysięcy lat temu zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z ich dobroczynnego potencjału dla ludzkości. Jako jedni z pierwszych zrozumieli to starożytni Majowie, którzy wykorzystywali bezżądłe pszczoły środkowoamerykańskie w celach rolniczych. Majańscy szamani czcili te owady, wierząc, że każdy z nich ma duszę.

Późniejsze badania dowiodły słuszności tego intuicyjnego szacunku dla ich inteligencji. Laureat Nagrody Nobla Karl von Frisch (1886-1982) poświęcił całe życie rozszyfrowywaniu pszczelego sposobu komunikowania się. Odkrył, że tańcząc pionowo w ciemności sygnalizują one dokładne położenie nektaru, pyłku, wody i żywicy oraz przekazują inne ważne informacje.

Stwierdził także, że pszczoły potrafią liczyć do pięciu i nauczył je przylatywać do karmideł w konkretnych porach dnia. Jak odkrył, pszczoły zapamiętują czas i przestrzeń, wykorzystując do orientacji w terenie takie punkty charakterystyczne jak drzewa, formacje skalne czy stodoły. Ten system – oraz zdolność liczenia – jest wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji, gdzie założyć nowy rój. Zwiadowcy wyszukują kilka miejsc i poddają je pod głosowanie: 15 to liczba kworum.(...)

Obecnie uznaje się istnienie około 20 tys. gatunków pszczół zapylających, co zwiększa szanse na zdrowe i pomyśle przetrwanie większości spośród 235 tys. roślin kwitnących na Ziemi. Od kiedy 150 lat temu gatunek pszczoły włoskiej Apis Mellifera zwerbowano do zapylania roślin jadalnych, bawełny, lucerny oraz koniczyny na potrzeby produkcji wołowiny i nabiału, przyczyniają się do generowania na całym świecie dochodu przekraczającego 200 mld funtów rocznie.