Post 16 sty 2009, o 19:00

Felieton M.Środy "Jedenaste przykazanie" - komentarz Empatii

Przeczytajcie komentarz prezeski Empatii Katarzyny Biernackiej do felietonu Magdaleny Środy "Jedenaste przykazanie", opublikowanego w Gazecie Wyborczej.

_

Pomysł profesor Magdaleny Środy dotyczący wprowadzenia symbolicznego jedenastego przykazania o szacunku i trosce wobec innych gatunków jest bardzo inspirujący. Chociaż być może nie byłoby potrzebne kolejne przykazanie, a rozszerzenie znaczenia piątego z istniejących: nie zabijaj". Prof. Środa mówi jednak, że problem nie leży w konsumpcji (a więc w zabijaniu zwierząt), a jedynie w cierpieniu i okrucieństwie. Z drugiej strony przyznaje, że dla zwierząt najważniejszy jest nie tylko brak cierpienia, ale i życie.

Jednak włączając zasadę szacunku i troski wobec zwierząt do naszego kodeksu etycznego, musielibyśmy zrezygnować nie tylko z podnoszenia na zwierzęta kija, ale przede wszystkim noża i widelca. Gdybyśmy musieli dla własnego zdrowia i życia jeść mięso, nabiał czy jaja, moglibyśmy z czystym sumieniem ograniczyć się do minimalizowania cierpienia i unikania okrucieństwa. Tak się jednak składa, że nie musimy. Możemy żyć bez jedzenia produktów zwierzęcych. Oznacza to, że mamy wybór. Posiadanie i świadomość wyboru oraz jego konsekwencji to niezwykła w świecie przyrody umiejętność człowieka. Naszym ludzkim wyborem jest to, czy eksploatujemy zwierzęta i je zabijamy, czy też od tego się powstrzymujemy. Skoro cała ta eksploatacja jest kwestią wyboru, a nie przymusu, to zasada troski i szacunku wobec innych gatunków zwierząt znaczy dużo, dużo więcej, niż kupowanie martwego karpia, ekologicznego mleka i mięsa, czy długi łańcuch dla psa przy budzie.

Cieszy fakt, że takie osoby jak Magdalena Środa włączają kwestię relacji ludzi ze zwierzętami do swoich rozważań, czemu dała już wcześniej wyraz popierając przesłanie naszego raportu "Zwierzęta w reklamie mięsa". Trzeba jednak dodać, że w ramach tego tematu konieczna jest rozmowa o możliwie najbardziej spójnej i konsekwentnej postawie, czyli weganizmie, gdyż bez tego nie ma mowy o prawach zwierząt.

Katarzyna Biernacka
Empatia

styczeń 2009