Post 18 cze 2010, o 13:22

Wegańska lodówka

Oto przykład wegańskiej lodówki:


Przechodząc na weganizm warto się zastanowić jaką bazę produktów warto mieć pod ręką w domu. Każdy na pewno ma nieco odmienne gusta kulinarne, ale podstawowa baza może być ta sama. Moje pięcioletnie doświadczenie podpowiada mi, żeby w domu przeważnie były:

świeże warzywa: np. cebula, czosnek, ziemniaki, marchewka, pietruszka korzeń i zielona, pomidory, ogórki kiszone, papryka, sałata
świeże owoce: jabłka, pomarańcze i sezonowe
suszone owoce: morele, figi, rodzynki
mrożone warzywa i zupy warzywne - do zrobienia super szybkiego dania
puszkowane warzywa: fasola czerwona, biała, groszek, kukurydza
suche warzywa strączkowe: fasola, ciecierzyca (niekoniecznie cieciorka :lol: ), soczewica czerwona i zielona
przetwory sojowe: mleko sojowe wzbogacane wapniem, tofu, kotlety sojowe, kostka sojowa, granulat sojowy
suche zboża: płatki śniadaniowe, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż parboiled (szybszy niż brązowy, lepszy niż biały), makaron razowy spaghetti i parę innych kształtów
pieczywo: razowy chleb najchętniej na zakwasie (zakwas jest zdrowy, a na dodatek ja akurat lubię kwaskowaty smak)
orzechy i pestki: orzechy włoskie, pestki dyni
oleje: rafinowany rzepakowy do smażenia i rzepakowy z pierwszego tłoczenia do jedzenia na zimno
przyprawy suche: sól jodowana, pieprz, papryka ostra, papryka słodka, czosnek, kminek, zioła prowansalskie, lubczyk, imbir, curry, gałka muszkatołowa
przyprawy mokre: sos sojowy, ocet jabłkowy lub winny, cytryna, sos chilli
woda: nalepiej manezowo-wapniowa typu Kryniczanka

Taki zestawik można sobie wydrukować i przy wizycie w markecie czy raz w tygodniu na jakichś większych zakupach uzuupełnić ten podstawowy zasób.