Post 20 sty 2009, o 22:38

tarta szpinakowa [przepis]

Tarta szpinakowa o średnicy ok. 25cm

Składniki:
ciasto:
- 1 szklanka mąki białej,
- 3 łyżki oliwy,
- łyżeczka drożdży,
- 1/3szklanki ciepłej wody,
- ½ łyżeczki soli
top szpinakowy:
- ponad połowę opakowania mrożonego szpinaku,
- 1 duża cebula,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 1 niecała łyżka octu/soku z cytryny,
- 1 niecała łyżeczka cukru

Przygotowanie:
1. Do miski wrzucić mąkę, dodać oliwę, drożdże rozpuszczone w ciepłej wodzie i sól. Wyrobić ciasto do momentu, gdy zostanie nam czysta ręka lub ręce (jeśli wygniataniem ciasta zajmowały się obydwie dłonie) i czysta miska. Ciasto rozwałkować na cieniutko, wyciąć koło o 25cm średnicy, położyć na wysmarowanej olejem formie. Resztki ciasta pokroić w paski.
2. Dobrze rozgrzać piekarnik (ja włączam na siódemkę w ośmiostopniowej skali mojej kuchenki gazowej i grzeję z 15 minut)
3. W tym czasie przygotować top szpinakowy:
Użyłam ponad połowę opakowania mrożonego szpinaku (jeśli są to takie klocki to, po rozmrożeniu, trzeba je pociąć, żeby się lepiej na patelni wymieszały z resztą), 1 duża cebula posiekana i podsmażona na patelni, sos sojowy, czosnek, niecała łyżka octu lub soku z cytryny, niecała łyżeczka cukru. Na podsmażoną cebulę wrzucić rozmrożony szpinak, dodać sos sojowy, czosnek (1-2 wyciśnięte ząbki), ocet lub sok z cytryny, cukier, łyżkę lub dwie oliwy. Podgrzać, wymieszać. Położyć na ciasto. Paski ciasta położyć na szpinak – utworzyć kratkę. Kratkę posmarować olejem.
4.Piec około 30-40 min. Warstwa szpinaku musi być gruba, bo inaczej tarta będzie za sucha. Ciasto cieniutkie, miękkie lekko kruche.