Post 9 mar 2010, o 18:01

Słownik psich warknięć

Jak będzie po psiemu "zostaw tę kość"? Księga psich zwrotów i powiedzeń ma już pierwsze hasła

09.03. Warszawa (PAP) - "Wielka księga psich zwrotów i powiedzeń" ma już pierwsze hasła. Naukowcy udowodnili, że psie warknięcia mają różne znaczenia i że zwierzęta te świetnie się w owych subtelnościach orientują - informuje serwis "New scientist".

Psy rozumieją znaczenie różnych warknięć - począwszy od takich, które przypominają bulgot i znaczą "cofnij się", po towarzyskie warknięcia podczas zabawy.

Dowodzenie tego, że odgłosy zwierząt coś znaczą - jak i samego ich znaczenia - jest dla ludzi poważnym wyzwaniem. Niedawno podjął je biolog behawioralny z Eotvos Lorand University w Budapeszcie, Peter Pongracz. W 2008 r. starał się on przekonać, czy psy zauważają różnice pomiędzy warknięciami skierowanymi do obcych i warknięciami, które nie mają szczególnego celu. Reakcję na te odgłosy sprawdzał, badając tempo pracy psich serc. (...) badacz puszczał nagrania warknięć 36 innym psom, spokojnie obgryzającym kość. Okazało się, że wszystkie zwierzęta, którym odtworzono warczenie związane z walką o pokarm, porzucały swoją kość i wycofywały się. Podobną reakcję zauważono jedynie u dwóch spośród dwunastu psów, które słyszały warczenie na obcego, i u czterech z dwunastu psów, słuchających warknięć towarzyszących zabawie. Po chwili jednak wszystkie te zwierzęta, oprócz jednego, wracały do porzuconej kości.


Więcej na tej stronie.