Post 18 mar 2010, o 13:51

Bliskowschodni rodowód psa - artykuł w RP

Bliskowschodni rodowód psa

Najlepszy przyjaciel człowieka pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego – dowodzą badania genetyczne

Naukowcy pod kierunkiem Roberta Wayne’a, profesora ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), porównali materiał genetyczny 900 psów z 85 ras z genami ponad 200 wilków pochodzących z Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. W trakcie badań naukowcy wyodrębnili 48 tys. markerów genetycznych. Wyniki opublikowali w dzisiejszym wydaniu „Nature”.

Werdykt archeologów

– Wygląda na to, że pies jest bardziej podobny do wilków pochodzących z Bliskiego Wschodu niż do jakiejkolwiek innej populacji – powiedział prof. Robert Wayne.

Analiza genomu nie pozostawia wątpliwości: Bliski Wschód jest miejscem, z którego pochodzą psy. Naukowcy jednak nie podali, kiedy to mogło nastąpić. To ten sam rejon, gdzie udomowione zostały koty i wiele innych zwierząt hodowanych obecnie przez ludzi. Choć specjaliści dysponowali próbkami materiału genetycznego wilków pochodzących z Izraela, Arabii Saudyjskiej i Iranu, nie zdołali dokładnie ustalić, w którym z tych miejsc nastąpiło pierwotne udomowienie psa.

To tam dziko żyjący wilk stał się nieodłącznym towarzyszem życia człowieka. Jak to możliwe, że drapieżnik został naszym najlepszym przyjacielem? Człowiek wykorzystał stadny instynkt wilka, żeby go sobie podporządkować.

Poprzednie badania genetyczne wskazywały na azjatyckie pochodzenie psa, co było o tyle zaskakujące dla naukowców, że znaleziska archeologiczne nie potwierdzały tego faktu.

– Byliśmy w stanie przeanalizować materiał genetyczny w takiej skali, jakiej dotychczas nikt nie robił – powiedziała Bridgett von Holdt, jedna z autorek raportu w „Nature”. – Podeszliśmy do badań kompleksowo, aby uniknąć fałszywego obrazu na podstawie wycinka genomu. Porównanie niewielkiego fragmentu DNA doprowadziło poprzednio badaczy do przekonania, że przodkiem psów są wilki żyjące w Azji.

Do badań naukowcy użyli metody analizy tzw. polimorfizmów pojedynczych nukleotydów (SNPs). Śledzili zmiany, jakie zachodzą w najmniejszych strukturach DNA.

– Jesteśmy w stanie porównać 48 tys. miejsc w obrębie genomu. To dało nam wystarczająco szerokie pole widzenia, aby przeanalizować relacje genetyczne pomiędzy psami i wilkami – powiedział prof. John Novembre z UCLA. – Wyniki, które otrzymaliśmy, są zgodne z danymi, jakich dostarczyli archeolodzy, chociaż przeczą zupełnie poprzednim badaniom genetycznym – dodał prof Wayne.

80 proc. ras psów, z jakimi dzisiaj mamy do czynienia, powstało w ciągu ostatnich kilkuset lat. Tylko niektóre z nich sięgają wstecz kilku tysięcy lat. Staroegipskie malowidła przedstawiają psy podobne do śródziemnomorskich chartów. Egipcjanie hodowali także takie psy jak dzisiejsze basenji. Znaleziska archeologiczne z rejonu Bliskiego Wschodu pochodzą sprzed 12 – 15 tys. lat, pies znaleziony w Belgii ma 31 tys. lat, a grupa zwierząt z zachodniej Rosji – ok. 15 tys. lat.

– Wiemy, że psy na Bliskim Wschodzie były mocno związane z ludźmi, świadczą o tym pochówki. W jednym przypadku pies jest pochowany w ramionach człowieka – dodał prof. Wayne.

Pewna grupa psich ras pochodzących ze wschodniej Azji jest genetycznie bardziej podobna do wilków azjatyckich. Według naukowców to ślad późniejszego mieszania się już udomowionych psów z wilkami.

Więcej tu