Post 11 wrz 2010, o 22:22

Szympansy przechytrzyły kłusowników

http://wyborcza.pl/1,75476,8349421,Szym ... nikow.html

Szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej potrafią unieszkodliwić sidła zastawiane przez ludzi - informuje serwis internetowy BBC.

Kłusownicy w wielu miejscach Afryki używają sideł do łapania dzikiej zwierzyny, w tym szympansów. Podobnie jest w Gwinei, gdzie żyje dużo szympansów i zastawia się wiele pułapek. A jednak w tym rejonie znajduje się mało szympansów mających obrażenia wywołane działaniem pułapek. Teraz wiadomo już dlaczego.

Okazuje się, że samce szympansów potrafią sidła rozbroić. Japońscy naukowcy udokumentowali w Gwinei przykłady, kiedy małpom udało się w ten sposób przechytrzyć swoich prześladowców. Uchodziły przy tym bez szwanku. Co więcej, same szukały takich pułapek, żeby je unieszkodliwić.

Samce sześciokrotnie podejmowały próby rozbrojenia pułapek. W dwóch przypadkach udało im się to zrobić.

Typowa pułapka, wykonywana na przykład przez lud Manon, składa się z drucianej pętli, która jest połączona lianą z przygiętym w łuk młodym drzewkiem. Kiedy zwierzę wejdzie w obręb pętli, drzewko prostuje się, a pętla zaciska wokół nóg lub szyi ofiary.

Jak tłumaczy Ohashi, szympansy w Gwinei zdają się wiedzieć, która część sideł jest niebezpieczna, a która nie. Zazwyczaj szympans chwyta drzewko i potrząsa nim tak długo, aż pułapka się uruchomi, niekiedy lekko w nie kopie. Zawsze jednak szympansy unikają niebezpiecznej części sideł, czyli pętli.