Post 27 lut 2009, o 20:16

Świetlne pomyłki

Z lutowej Wiedzy i Życie.
Mój komentarz: dobrze sobie przeczytać taki artykulik i przypomnieć sprawę że weganizm to tylko dążenie do minimalizowania cierpienia a nie jego całkowite unikanie. Bowiem kopać można by bardzo głęboko. Ważna przy dyskusjach z ludźmi którzy zarzucają hipokryzję bo "ziemniaki które zjadasz wyprodukowano zabijając mnóstwo nornic" itp.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Świetlne pomyłki

W zmienionym przez człowieka świecie zwierzęta głupieją.

Naukowcy z Michigan State University sporządzili listę ekologicznych pułapek, zagrażających zwierzęcym populacjom. Wśród niebezpieczeństw znalazły się oczywiście okna, ale także asfaltowe drogi i plamy oleju. Okazuje się, że odbite od tych powierzchni światło sprawia, że niektóre gatunki traktują je jak wodę. Może to się wydawać zabawne, konsekwencje są jednak smutne. Sztuczne światła potrafią zmylić młode, świeżo wyklute żółwie. Tuż po narodzinach ze swoich gniazd na plaży muszą jak najszybciej dostać się do wody. Im dłużej zostają na lądzie, tym większe ryzyko, że staną się ofiarami drapieżników. Podczas pierwszej w życiu wędrówki kierują się odbitą od powierzchni oceanu księżycową poświatą. Jednak zdarza się, że mylą ocean ze światłami latarni na pobliskiej drodze i zamiast w stronę bezpiecznej toni kierują się w głąb lądu. Przypadków zabójczych pomyłek jest znacznie więcej. Ważkom zdarza się np. składać jaja na drogach. W rezultacie całe pokolenia tych zwierząt nigdy się nie narodzą.
Naukowcy znaleźli jednak zastosowanie dla sztucznych źródeł spolaryzowanego światła. Można zastosować go jako wabik w pułapkach na szkodniki.
Mydrochara caraboides to chrząszcz, który niszczy samochodowy lakier. Zamiast w wodzie składa jaja na autach. Najbardziej lubi czerwone.