Post 29 lip 2009, o 13:45

"Ile w tobie z małpy"

Portal Onet przedrukował z The Sun artykulik na temat dowodów ewolucji mniej lub bardziej ukrytych w ciele człowieka.

link: http://portalwiedzy.onet.pl/4868,31982, ... pisma.html
całość poniżej
------------------------
Czy wiecie, jak wiele części naszego ciała odziedziczyliśmy po zwierzęcych przodkach? Chociaż wielu ludzi wypiera się tego pokrewieństwa, wystarczy krótki przegląd anatomii, by przekonać się, że nadal tkwi w nas bestia.

Był taki czas, kiedy posiadanie zębów mądrości czy wyrostka robaczkowego decydowało o przetrwaniu. Dziś te części ciała są jedynie niepotrzebnymi dodatkami i tylko przypominają nam o tym, w jaki sposób ewoluowała większość gatunków. Oto kilka takich organów, bez których z powodzeniem moglibyśmy się obejść.

Mięśnie ucha zewnętrznego

Ten zestaw mięśni prawdopodobnie umożliwiał prehistorycznym ludziom niezależne poruszanie uszami – tak jak to robią psy czy króliki. Nadal je posiadamy, dlatego też większość ludzi może nauczyć się poruszać płatkami uszu.

Zęby mądrości

Dzisiaj tylko około pięciu procent ludzi ma zdrowy komplet tych zębów trzonowych. Jednak na wczesnym etapie ewolucji ludzie musieli przeżuwać mnóstwo pokarmu roślinnego, więc te dodatkowe zęby miały istotne znaczenie dla ich przeżycia.

Żebra szyjne

Naukowcy uważają, że te dodatkowe żebra, które występują u jednej na sto osób mogą być pozostałością po epoce gadów.

Trzecia powieka

Maleńki fałd w kąciku oka to wszystko, co pozostało nam z ochronnej powłoki, która służyła odgarnianiu zanieczyszczeń z gałki ocznej.

Guzek Darwina

Niektórzy ludzie mają nieduże zgrubienie wewnątrz każdej z małżowin usznych, w górnej ich części. Uważa się, że jest to pozostałość po większych wypustkach, które pozwalały słyszeć dźwięki dochodzące z daleka.

Mięsień podobojczykowy

Niewielki mięsień znajdujący się pod naszym ramieniem byłby niewątpliwie przydatny, gdybyśmy wciąż chodzili na czworakach.

Mięśnie dłoniowe

Chirurdzy często wycinają ten zbędny mięsień, który przebiega od łokcia do nadgarstka i wykorzystują go w operacjach rekonstrukcyjnych. Dawniej musiał odgrywać ważną rolę przy wspinaniu się i zwisaniu z drzew.

Sutki u mężczyzn

Przewody mlekowe rozwijają się u płodu zanim jeszcze stanie się on chłopcem lub dziewczynką – co oznacza, że wszyscy mężczyźni mają nieaktywne gruczoły mlekowe, które można pobudzić do produkcji mleka.

Mięśnie podnoszące włosy na ciele

Dzięki tym mięśniom zwierzęta mogą zjeżyć sierść dla lepszej izolacji czy też w celu odstraszenia innych osobników. To z ich powodu dostajemy tzw. gęsiej skórki – jednak nie mamy sierści, dlatego mięśnie te są bezużyteczne.

Wyrostek robaczkowy

Ta wąska, umięśniona cewka połączona z jelitem grubym powstała po to, aby trawić celulozę, kiedy jedliśmy więcej pokarmu roślinnego niż białka zwierzęcego. Dziś ponad 300 tys. Amerykanów rocznie poddaje się operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

Owłosienie na ciele

Większość włosów na ludzkim ciele nie jest do niczego potrzebna, chociaż na przykład brwi zatrzymują pot, aby nie spływał nam do oczu.

Trzynaste żebro

Nasi najbliżsi kuzyni, szympansy i goryle, mają dodatkową parę żeber – podobnie jak osiem procent ludzi.

Macica u mężczyzn

Chłopcy na pewno się zdziwią, kiedy się dowiedzą, że w okolicach ich prostaty znajduje się pozostałość po nierozwiniętej macicy.

Mięsień piramidowy

Około 80 procent z nas posiada ten trójkątny, przypominający kieszeń mięsień przy spojeniu łonowym. Naukowcy uważają, że może to być odpowiednik torby u kangurów.

Kość ogonowa

Te zrośnięte kręgi to pozostałość po ogonie. Nasi przodkowie przestali go potrzebować, kiedy zaczęli chodzić w pozycji pionowej.

Zatoki przynosowe

Zatoki naszych przodków prawdopodobnie były całe pokryte od wewnątrz receptorami zapachów; dzięki temu mieli oni lepszy węch, a to z kolei zwiększało ich szanse na przetrwanie. Nikt nie wie, dlaczego zachowaliśmy je do tej pory – dziś jedynie ogrzewają i nawilżają powietrze, którym oddychamy.