Post 28 paź 2015, o 10:11

Animal Rationale.Jak zwierzęta mogą nas inspirować?

:o

Animal Rationale.Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes. Fortuna Paweł, Bożycki Łukasz,Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015-09-15
Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes to nie album przyrodniczy. Nie jest także tylko psychologiczną książką. To pięknie ilustrowany, wzruszający przewodnik, który pokazuje, że inspiracji do zmiany na lepsze możemy szukać także w świecie natury. Łukasz Bożycki, przyrodnik i wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody, opisuje niezwykłe zachowania zwierząt: taktykę polowania wilków, strategię, za pomocą której błazenek przekształcił śmiertelnego wroga w sojusznika, wzruszające rytuały pogrzebowe słoni, zadziwiająco skuteczną komunikację pszczół i wiele innych. Paweł Fortuna szuka w tych zachowaniach inspiracji dla człowieka: możemy bowiem chronić swoich bliskich niczym piżmowół, być niezłomni jak chomik syryjski, przekraczać ograniczenia jak domowy kot i w stosownym momencie opuszczać rodzinne gniazdo – zupełnie jak pająk krzyżak. Animal Rationale to wspaniała, poruszająca książka o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować, i doskonała lekcja dla ludzi!
szerzej o książce i autorach
http://animalrationale.pwn.pl/

Jedna z recenzji
http://ozwierzatkach.blox.pl/2015/10/Re ... onale.html
niedziela, 11 października 2015
Recenzja książki ,,Animal Rationale''

Witajcie! :) Chciałabym Was poinformować, że po prawej stronie mojego bloga znajduje się baner ze zwierzętami i napisami: Kup lub sprzedaj psa, kota... oraz Najlepsze ogłoszenia o zwierzętach. Gdy kliknięcie w ten baner przekieruje Was na portal ogłoszeniowy gdzie na dom czeka naprawdę dużo zwierząt. Może akurat zobaczycie jakieś zwierzątko, w którym od razu się zakochacie i dacie mu dom. Chociaż tam zerknijcie, bo są tam również ogłoszenia o tym, że komuś zaginął zwierzak, więc jeżeli go widzieliście to moglibyście pomóc. :) Naprawdę warto zajrzeć!

Dzisiaj zrecenzuję Wam książkę ,,Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes'' Już na samym początku muszę napisać, że nigdy nie czytałam lepszej książki! Jakby co nie kłamię, ponieważ nienawidzę tego robić. No to może zacznę od przedstawienia Wam wyglądu książki.

Okładka jest podobno głównym elementem zachęcającym do kupna książki. Nie ukrywam, że zdjęcie przedstawiające oczy człowieka i pyszczek kota bardzo mi się podoba. Zachęca do zagłębienia się w treść książki. Okładkę można fajnie zinterpretować. Wydaję mi się, że zaznacza ona, że człowiek i zwierzę ma ze sobą wiele wspólnych cech. Przede wszystkim tak samą czują, a to jest przecież najważniejsze!

Po otwarciu książki przeczytamy kilka słów od Martyny Wojciechowskiej.

Na końcu książki znajdziemy przesłodką zakładkę z ogonkiem <3

Bardzo podoba mi się opis autorów książki :D Oto jeden z nich:

A tak wygląda tył książki:

No to teraz przejdę do najważniejszej części recenzji czyli treści. Każdy rozdział (zwierzę) uczy nas czegoś bardzo ważnego. Do każdego przedstawionego gatunku jesteśmy choć trochę podobni, dlatego powinniśmy dbać i szanować naszych przyjaciół. Pierwszym opisanym zwierzęciem jest Ambystoma meksykańska - czyli nie zwlekaj z macierzyństwem. ,,Istnieje taki świat, w którym dzieci wydają na świat dzieci''. Takim zdaniem rozpoczyna się rozdział. Będziecie mogli się w nim dowiedzieć jak to możliwe, że małe dzieci mogą zostać rodzicami oraz poznać wiek najmłodszej matki wśród gatunku homo sapiens. Natura skrywa w sobie wiele tajemnic, dlatego jest tak bardzo interesująca. :)

Kolejnym bohaterem książki jest słynna rybka Nemo, która tak naprawdę nazywa się Błazenek. Nauczy nas ona przekształcać wrogów w sojuszników. Może komuś przyda się tak cenna porada? ;)

Bóbr podpowie nam jak racjonalnie gospodarować zasobami, a chomik syryjski nauczy nas, żeby nigdy nie tracić nadziei! O tym żeby spoglądać w głąb powie nam Czworook. Dla mniej zorientowanych - nie posiada on dwóch par oczu ;)

Jerzykom nie potrzeba wiele, aby były szczęśliwe i prawidłowo funkcjonowały. Ludzie uważają, że gdy posiadają dużą ilość pieniędzy czy drogie przedmioty są najszczęśliwszymi ludźmi pod Słońcem. Niestety tak nie jest. Opowiada o tym dział z różanką. Gdy dziecko dostaje drogie zabawki i uczęszcza na wiele płatnych zajęć pozalekcyjnych wcale nie jest do końca szczęśliwe. Pieniądze nie są tak wartościowe jak spędzanie czasu z rodziną. Szczególnie brakuje tego małym dzieciom, które przez całe popołudnie oraz pobyt w szkole czy przedszkolu nie widzą się z rodzicami. Ten rozdział daje naprawdę dużo do myślenia.

W kolejnym rozdziale, który należy do kota domowego możemy dowiedzieć się o niezwykłych przyjaźniach między zwierzętami.

A teraz zadam Wam kilka pytań. Jak myślicie. Czy lew może zaprzyjaźnić się z młodą antylopą? Niedorzeczne prawda? A może przyjaźń między kotem, a papugą? To już totalne brednie! No to może wąż z chomikiem są w stanie się ze sobą zaprzyjaźnić? Przecież on go zje! - zapewne myślicie. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie po zakupieniu książki. Warto, prawda? ;)

Kolejnym bohaterem książki jest krewetka pistoletowa, która ma swojego przewodnika na całe życie. Zdradzę Wam tylko, że jest ona niestety niewidoma. A czy człowiek może mieć dobrego przewodnika? Jak myślicie, kto może nim być? Rodzice, przyjaciel, druga połówka, a może w świecie ludzkim nikt taki nie istnieje?

Krzyżak ogrodowy uczy nas życia samodzielnego. Przeczytamy tam m.in. o tym jak przygotować swoje dziecko do wyprowadzki z domu oraz rozpoczęcia nowego etapu życia. Dowiecie się również co kryje się pod nazwą ,,babie lato'' czyli jak to się dzieje, że nitki pajęczyn latają w powietrzu.

Czy można nauczyć się czegoś od dzieci? Oczywiście, że tak! Potwierdzi to rozdział z makakiem japońskim, który stał się małym odkrywcą. ;)

Niedźwiedź brunatny jak na misia przystało zostanie Waszym dietetykiem! Pierwsza zasada: Mądrze korzystaj z hamulca pokarmowego.

Nimfa stawowa - czyli nie przesadzaj z maskaradą. Czy wiedzieliście, że zwierzęta mogą być niezłymi aktorami? Kto wie może kiedyś przejdą się po czerwonym dywanie i zagrają w filmie nagrodzonym Oscarem? ;)

Kolejne zwierzę, którym jest piżmowół nauczy Was samoobrony. Kto chciałby się zapisać do niego na kurs sztuki walki? Jakby co nie macie z nim szans! Piżmowół jest mistrzem karate. Ma czarny pas! :D

Pliszka siwa opowie Wam trochę o marketingu. Dowiecie się jakie firmy najwięcej osiągnęły i ile miliardów dolarów zarobiła Coca-Cola w 2014 roku.

Pszczółka Maja mówi ludzkim głosem ale jak naprawdę porozumiewają się pszczoły? Czy pszczoły mogą kiedyś zastąpić psy i być owadami policyjnymi? Czy pszczoły potrafią tańczyć? Może nadawałyby by się do ,,You can dance''? ;)

Ropucha szara ostrzeże Was przed jadowitymi mieszkańcami naszej Ziemi. Powinniście być jej za to wdzięczni. Troszczy się o Was i o Wasze zdrowie. Czyż nie jest kochana? <3

Rybitwa rzeczna uwielbia dostawać prezenty! Zapewne tak samo ja Wy. ;) No ale co poradzić. Każdemu człowiekowi jest miło kiedy dostanie się kwiaty np. od swojego chłopaka albo pieniądze od dziadków. ;)

Najsmutniejszym rozdziałem jest dział ze słonikiem afrykańskim. Po jego przeczytaniu żaden człowiek nie powinien mieć wątpliwości, że zwierzęta czują. Słonie, małpy czy nawet gęsi opłakują stratę swoich bliskich. Obchodzą wtedy żałobę. Są smutne, nie chcą jeść, a czasami popadają w depresję. No niestety każdy musi się pogodzić ze stratą ważnej dla nas osoby. Po śmierci chomika, psa czy rybki też jest smutno i nie da się powstrzymać łez. Nie powinniśmy wstydzić się płakać. Jest to znak, że bardzo kochaliśmy daną osobę czy zwierzaka. :)

Książkę kończy silny wilk, który mówi, że mamy robić to co najlepiej potrafimy. Jeżeli nie będziemy się tego stosować do więzienia zamknie nas wilk policjant. Tak, istnieje taki. Strzeżcie się! :D

Recenzję książki ,, Animal Rationale'' napisałam trochę humorystycznie z przymrużeniem oka. ;) Jak widzicie książka jest naprawdę ciekawa! Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, o których nigdzie indziej się nie dowiecie. Zapewne jesteście ciekawi jakie są odpowiedzi na wszystkie zadane przeze mnie pytania. Jeżeli tak to nie czekajcie w niepewności i szybko zamawiajcie książkę! Dzięki temu możecie pomóc. :)

Pisanie tej recenzji zajęło mi trzy godziny! Mam nadzieję, że to docenicie. :)

Książkę możecie kupić np. tutaj: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/285520 ... rowac.html

Na pewno nie pożałujecie! :)



pzdr.