Post 1 kwi 2011, o 10:20

Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu to rozważ zakup samochodu napędzanego na CNG (gaz ziemny, nie mylić z LPG).
CNG jest ekologicznym paliwem w porównaniu z tradycyjną benzyną/dieslem i dużo tańsze ponieważ jest obłożone akcyzą w wysokości 0%.

Jestem użytkownikiem od roku samochodu na to paliwo (z fabryczną instalacją\opel astra), wyliczyłem że płace o 60% mniej za paliwo w porównaniu do benzyny.
Jedynym mankamentem jest mała ilość stacji tankowania, więc decydując się na kupno takiego samochodu trzeba mieć stację w pobliżu domu, czy miejsca pracy. Mając żyłkę konstruktora można tankować z sieci gazowej w domu*.
Wszystkie (z tego co wiem) samochody z fabryczną instalacją CNG, oprócz jednego modelu fiata punto maja także dodatkowo zbiornik na benzynę.
Więcej na temat CNg można przeczytać na forum: http://cng.auto.pl/forum/ .
Proszę jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu na CNG to przekazuj część np. 1\10 zaoszczędzonych pieniędzy na pomoc dla uratowanych zwierząt laboratoryjnych

Obrazek

*Urządzenia pozwalające na tankowanie w domu są b.drogie (mała konkurencja wśród producentów). Można przystosować inne urządzenia sprężające, do tankowania CNG mając na uwadze że tankując
w domu nie trzeba tankować do pełna => nie trzeba uzyskiwać aż tak wysokiego ciśnienia jak w stacjach CNG.