Post 24 wrz 2009, o 20:31

Wystawa "Darwin Now" + wykład (W-wa 21.09-15.10)

21 września o 15.30 nastąpi otwarcie wystawy "Darwin Now" - rozpocznie ją wykład dr Jeremy'ego Pritcharda: "Ewolucja ewolucji: rozwój niebezpiecznej idei Darwina"

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie ul. Dobra 56/66 sala 316
Wystawa otwarta do 15 października pod Wielkim Świetlikiem (II p.)
pon.-sob. 9.00 - 21.00
nd. 15.00 - 20.00

Na stronie British Council, współorganizatora, można przeczytać:

Do dziś brzmi echo przemian, które zachodziły w ludzkim myśleniu przez cały XIX wiek. Wyobrażenie przyrody, jej funkcjonowania i różnorodności życia, zostało zrewidowane. Daleko idące następstwa powstałych wtedy idei wciąż budzą kontrowersje. (...) Odwiedź wystawę Darwin Now – odkryj świat Darwina i jego trwałe dziedzictwo. Wystawa opowiada historię powstania książki Darwina, zarysowuje jej główne idee i wyjaśnia, w jaki sposób tworzą one podstawy współczesnej biologii i medycyny.

Na stronach Biblioteki Uniwersyteckiej natomiast piszą tak:

„O powstawaniu gatunków” wciąż oddziałuje na rozwój wielu nauk, pomagając w szukaniu odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań, jakie stoją przed nami w XXI wieku, chociaż do dzisiaj budzi też kontrowersje. Pomimo swojej prostoty jest często nierozumiana, a czasem nawet celowo źle interpretowana. O tym i o czynnikach wpływających na zmiany w dziedzinie biologii oraz obecnym rozumieniu ewolucji opowie w swoim wykładzie zatytułowanym „The evolution of evolution: the development of Darwin’s dangerous idea” („Ewolucja ewolucji: rozwój niebezpiecznej idei Darwina”) zaproszony specjalnie z okazji otwarcia wystawy znany brytyjski biolog dr Jeremy Pritchard z Uniwersytetu w Birmingham. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie z języka angielskiego na język polski.

Wystawa będzie również w innych miastach.