Post 9 cze 2010, o 14:58

Nawet mangusty przekazują młodzieży tradycje

Nawet mangusty przekazują młodzieży tradycje, fragment:

Wiele wskazuje na to, że do przekazywania tradycji nie potrzeba szczególnie dużego mózgu. Trwałą wiedzę z pokolenia na pokolenie przekazują sobie bowiem nawet dziko żyjące mangusty - informują naukowcy na łamach "Current Biology".

Mangusty pręgowane są niewielkimi, drapieżnymi ssakami, mieszkańcami części Afryki. Z wyglądu mogą się kojarzyć z wydra lub łasicą, ale ich dalekimi krewnymi są raczej drapieżne koty i hieny. Mangusty żerują pojedynczo, a ich grupy liczące po dziesięć-dwadzieścia osobników zajmują wspólne terytorium. Zaobserwowano, że wspólnie polują na większe zwierzęta, otaczają też opieką osobniki młode oraz niesprawne i starsze. (...) u zwierząt mogą jednocześnie istnieć różne rodzaje tradycji, czyli trwałej wiedzy przekazywanej między osobnikami. Jest tak wówczas, kiedy młode uczą się nowego zachowania naśladując "autorytet", nie zaś kopiując to, co robi większość.

"Takie badania dają ekscytujący wgląd w to, jak nasze własne, specyficzne zachowanie powstało w wyniku ewolucyjnych procesów" - zauważa jeden z autorów doświadczenia, Corsin Mueller z Uniwersytetu Wiednia.

Badacz zwraca uwagę, że eksperyment nie dotyczył zwierząt blisko spokrewnionych z ludźmi ani obdarzonych szczególnie dużym mózgiem, a raczej gatunku dość "niepozornego". Wyniki pozwalają sądzić, że "tradycje mogą być w świecie zwierząt dość mocno rozpowszechnione. W żadnym wypadku nie są ograniczone do kilku gatunków, np. wielkich małp albo delfinów" - dodał.