Post 24 kwi 2011, o 13:34

Środki czystości

Solą, sokiem z cytryny, octem, sodą oczyszczoną czy mąką kukurydzianą można wyczyścić większość otaczających nas przedmiotów domowych, trzeba jedynie włożyć nieco więcej wysiłku w sprzątanie i pomysłowości.

Oto niektóre przykłady (przy czym trzeba rozważyć zmniejszenie podanych ilości środków oraz ich ewentualny wpływ na żyjące w domu zwierzęta):

Udrażnianie rur: wlewamy do spływu szklankę octu, zasypujemy pół szklanki sody oczyszczonej. Gdy piana zniknie, należy spłukać zlew lub wannę wrzącą wodą.
- Mycie szyb i luster: 2 łyżeczki octu dolewamy do litra ciepłej wody. Trzeba wytrzeć do sucha by nie było smug.
- Mycie drewnianych podłóg: mieszamy w spryskiwaczu 1,5 szklanki octu oraz 1,5 szklanki ciepłej wody (jeśli lubimy ładnie pachnące podłogi możemy dodać 20 kropli olejku eterycznego), spryskujemy małe powierzchnie i przecieramy je szmatką.
- Czyszczenie płytek ceramicznych: wymieszać 1 szklankę octu i 3,5 litra ciepłej wody i umyć podłogi.
- Mycie naczyń: mieszamy wodę z octem (lub sokiem z cytryny) w proporcjach 3:1. Wszystkie szklane naczynia odzyskają blask, jeśli wypłuczemy je w occie. Możemy je też zamoczyć na pół godziny w ciepłej wodzie z jego dodatkiem (w proporcji 1:1), później należy je wypłukać. Będą lśniły jak nigdy przedtem. Do zmywarki warto w miejsce nabłyszczacza wlać nakrętkę octu.
- Usuwanie kamienia w czajniku lub garnku: nalewamy trochę octu na dno i gotujemy. Garnki z mocnym nalotem: nalewamy trochę octu, przykrywamy i zostawiamy na 3-4 dni. Następnie energicznie potrząsamy, kilkakrotnie płuczemy i gotujemy wodę. W obu przypadkach lepiej zlać pierwszą i drugą wodę zagotowaną, a dopiero trzeciej użyć na herbatę.
- Czyszczenie lodówki: wystarczy wymieszać ocet pół na pół z wodą i umyć chłodziarkę od zewnątrz i wewnątrz. Myjąc ją nierozcieńczonym octem, zapobiegniemy rozwojowi pleśni i zneutralizujemy zapachy. W tym celu możemy też wylać odrobinę octu na spodek i ustawić na półeczce lodówki.
- Czyszczenie mikrofalówki: do szklanki wody wlewamy parę łyżek octu, przelewamy do miseczki i podgrzewamy w środku urządzenia. Ostudzonym roztworem myjemy kuchenkę.
- Usuwanie pleśni: wymieszać w butelce ze spryskiwaczem 1/2 szklanki wody i 4 łyżki octu. Spryskujemy powierzchnie, na których znajdują się ogniska pleśni.
- Czyszczenie toalety: podgrzać 2 szklanki octu, wlać do muszli i pozostawić na noc.
- Nieprzyjemny zapach w butach: sodą posypać wkładkę buta i pozostawić na noc.
- Chromowane krany i klamki: dokładnie przetrzeć wilgotną szmatką zanurzoną w occie.
- Czyszczenie srebra: na dno plastikowej miski wkładamy folię aluminiową, wlewamy gorącą wodę z łyżką sody i soli i zanurzamy srebro (sztućce, biżuterię). W krótkim czasie stanie się jasne.
- Pranie ręczne: wsypać do miski z ciepłą wodą 5 łyżek sody, wymieszać, aby się rozpuściła, namoczyć na pół godziny ubranie. Po tym wygnieść je, dobrze wypłukać.
- Pranie w pralce: mieszankę można dodać do prania, to dodatkowo usunie kamień i wybieli tkaniny. 1 łyżeczka na pranie.
- Czyszczenie wanny: mieszamy 1 szklankę sody oczyszczonej oraz 2-3 łyżki mydła w płynie i czyścimy wannę.
- Usuwanie spalenizny z garnków: na 2 godziny namoczyć w roztworze wodnym z sodą (6 łyżeczek na litr), po czym wytrzeć wilgotną ściereczką.
- Przykre zapachy w lodówce: wsypać do małego naczynia trochę sody i wstawić je do lodówki. W przypadku silnego zapachu, czynność powtórzyć. Zużytą sodę można wsypać do zlewu, gdzie zlikwiduje przykry zapach z rur.
- Czyszczenie dywanów: przetrzeć wilgotną ścierką nasączoną roztworem (4 łyżeczki sody na litr wody). Po 4 godzinach przetrzeć ponownie gorącą wodą.


Źródło:
http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,946 ... tanie.html